top of page

O Polsce

POŁOŻENIE I OBSZAR

Polska leży w samym centrum Europy i graniczy z siedmioma państwami: Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Północna granica przebiega wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Pod względem powierzchni Polska zajmuje 70 miejsce na świecie i 9 w Europie. Kraj leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego CET (UTC + 01:00). Od marca do października obowiązuje w Polsce tzw. czas letni CEST (UTC + 02:00).

W Polsce obowiązuje trójstopniowy podział terytorialny, a jego jednostkami są województwa (16), powiaty (379) i gminy (2 479). Przedstawicielem rządu w województwie jest wojewoda.

LUDNOŚĆ

Polacy to 34 pod względem liczebności naród na świecie. Większość Polaków mieszka w miastach, których jest w Polsce 908. Najliczniejsze polskie miasta to: Warszawa (blisko 2 mln mieszkańców), Kraków i Łódź (pow. 700 tys.), Wrocław (pow. 600 tys.) i Poznań (ponad 500 tys.).

Polska jest krajem stosunkowo jednolitym pod względem etnicznym i religijnym. Największe mniejszości narodowe to Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie, Romowie.

unnamed.jpg

WALUTY I CENY

Polska jest krajem relatywnie tanim – żywność, transport publiczny i zakwaterowanie są tańsze niż w krajach Europy Zachodniej. Wymiany waluty można dokonać w licznych kantorach lub bankach. Polskie banki czynne są od poniedziałku do piątku, Siedem dni w tygodniu czynna jest za to część sklepów.

W Polsce akceptowane są karty debetowe i kredytowe – Visa i MasterCard, częściowo również American Express, Diners Club i JCB. W kraju można realizować przekazy pieniężne, także za pośrednictwem Western Union, oraz zagraniczne czeki.

ODLEGŁOŚĆ OD WARSZAWY W GODZINACH LOTU

Berlin – 1.5 godziny

Sztokholm - 1.5 godziny

Oslo - 1.5 godziny

Amsterdam - 2 godziny

Moskwa - 2 godziny

Londyn - 2.5 godziny

Paryż - 2.5 godziny

Rzym - 2.5 godziny

Madryt - 3.5 godziny

Nowy Jork - 8.5 godziny

Seul - 10 godzin

Bangkok - 1 godzin

Los Angeles - 11 godzin 

Tokio - 11.5 godziny

Bombaj - 16 godzin

bottom of page