top of page

Transport

TRANSPORT LOTNICZY

Drogą lotniczą można dotrzeć do Polski z każdego większego miasta w Europie w ciągu zaledwie 2-3 godzin. Na terenie kraju znajduje się trzynaście lotnisk cywilnych, świadczących usługi w zakresie krajowych i międzynarodowych przewozów pasażerskich. Największym i najważniejszym lotniskiem jest Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (dawne Okęcie) w Warszawie, utrzymujący bezpośrednie połączenia z miastami w Polsce oraz w ponad trzydziestu krajach w Europie i na świecie.

 

Głównym polskim przewoźnikiem są  Polskie Linie Lotnicze LOT, członek Star Alliance. W Polsce operują również renomowane linie, takie jak Lufthansa, Emirate Airlines, British Airways, oraz tzw. tani przewoźnicy – Wizz Air, Ryanair, easyJet i inni.

TRANSPORT DROGOWY

Polska posiada ponad 383 tys. km (238.000 mi) dróg publicznych, w tym 1388 km (862 mi) autostrad i  1107 km (688 mi) dróg ekspresowych. Ponad 252 km (157 mi) polskich autostrad i 395 km (245 mi) dróg ekspresowych znajduje się obecnie w budowie.   

Korzystanie z autostrad A1, A2 i A4 podlega opłacie uzależnionej od długości odcinka i typu pojazdu.

Dodatkowo, kierowcy pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony zobowiązani są do uiszczania opłat za korzystanie ze wszystkich dróg krajowych, poprzez system via TOLL (www.viatoll.pl).

Litr benzyny i oleju napędowego kosztuje w Polsce około 5,5 złotego (1.3 EUR), litr autogazu – około 2,5 złotego (0.6 EUR).

Dobrze rozwinięta jest także sieć szybkich linii autokarowych, obsługująca trasy krajowe i zagraniczne.

W Polsce działają wypożyczalnie samochodów zarówno dużych międzynarodowych sieci, np. Hertz, Europcar, Avis, jak też mniejsze, lokalne firmy, które oferują często dobrą jakość usług i konkurencyjne ceny.

 

www.express.pl

www.wypozyczalnia-aut24.pl

www.furgon.eu   

TRANSPORT KOLEJOWY

Polska ma jedną z najwyższych średnich gęstości sieci kolejowych na świecie – jej długość to około 20 tys. km (12.500 mi). Koleją można podróżować po całej Polsce oraz za granicę. Dzięki bezpośrednim połączeniom kolejowym, można dostać się do Amsterdamu, Berlina, Budapesztu, Kijowa, Lwowa, Mińska, Moskwy, Pragi, Wiednia i Wilna.

Głównym polskim przewoźnikiem kolejowym jest Grupa PKP (Polskie Koleje Państwowe). Bilety kolejowe można nabywać także

w internecie.

 

www.intercity.pl

TRANSPORT MORSKI

Polska ma stałe połączenia promowe z Danią i Szwecją. Promy wypływają ze Świnoujścia, Kołobrzegu, Gdyni i Gdańska do Ystad, Trelleborga i Kopenhagi, Nexø, Karlskrony i Nynäshamn. Rejsy realizowane są przez kilku polskich operatorów, którzy oprócz przewozów pasażerskich oferują przewóz ładunków.

 

www.polferries.pl

www.stenaline.pl

www.unityline.pl

bottom of page